Unija vještina – ulaganje u ljude za konkurentnu Europsku uniju
Europska komisija je u ožujku 2025. predložila „Uniju vještina“, sveobuhvatnu strategiju koja će omogućiti uzajamno jačanje Kompasa konkurentnosti, Plana za čistu industriju i Unijine Strategije pripravnosti. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen u političkim je smjernicama naglasila važnost obrazovanja i vještina za konkurentnost EU-a. Inspirirana izvješćima Draghi i Letta, „Unija vještina“ temelji se na Europskom prostoru obrazovanja i Europskom istraživačkom prostoru.
Europskoj uniji potrebne su kvalificirani zaposlenici, kako bi odgovorila na nove izazove i ostala konkurentna. No, kako se zahtjevnost radnih mjesta mijenja, mnogi radnici imaju poteškoća s prilagodbom, a poduzeća ne mogu pronaći pravi profil radnika. Razlike u vještinama i radnoj snazi utječu na europsku konkurentnost. Zbog toga Europska komisija i uvodi inicijativu „Unija vještina“, koja ima za cilj podupiranje razvoja ljudskog kapitala Unije radi jačanja konkurentnosti EU, a usmjerena je na poboljšanje visokokvalitetnog obrazovanja, osposobljavanja i cjeloživotnog učenja. „Unija vještina“ osnažit će ljude diljem EU vještinama koje su im potrebne za uspjeh u obrazovnom i profesionalnom životu. Ujedno će se potaknuti potencijal jedinstvenog tržišta, budući da će se inicijativom doprinijeti slobodnom kretanju radnika.
Cilj inicijative „Unija vještina“ je:
- osigurati višu razinu osnovnih i naprednih vještina
- omogućiti ljudima da redovito usavršavaju stečene vještine i uče nove
- olakšati zapošljavanje poduzećima diljem EU-a
- privlačiti, razvijati i zadržavati vrhunske talente u Europi.
Također, u planu je i donošenje akcijskog plana za osnovne vještine, kao i strateškog plana za obrazovanje u području STEM-a, čiji će cilj biti poboljšati vještine u području znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM), promicati karijere u području STEM-a, privući više žena u to područje te pripremiti ljude za digitalnu tranziciju i tranziciju u području čistih tehnologija.
Učenje novih vještina, kao dio redovitog usavršavanja, prekvalifikacije i cjeloživotnog učenja, trebalo bi biti dio profesionalnog života ljudi, kako bi držali korak sa zahtjevima gospodarstava u razvoju.
Europska komisija uvest će i novu Preporuku o obrazovanju i vještinama u okviru Europskog semestra, godišnjeg postupka kojim se koordiniraju gospodarske i socijalne politike EU, kako bi se usmjerilo države članice EU-a i relevantne aktere.
Komisija će nastaviti dijalog sa socijalnim partnerima i svim drugim dionicima o budućnosti rada u Europi, počevši od Europskog foruma za zapošljavanje i socijalna prava 2025., vodećeg događanja EU za raspravu o ključnim izazovima s kojima se suočava europska radna snaga.
Više informacija o temi: Unija vještina
Izvor: Europska komisija