Nove mjere za zaštitu djece od štetnih praksi u videoigrama
Mreža za suradnju u zaštiti potrošača, koju koordinira Europska komisija, pokrenula je, nakon pritužbe Švedskog udruženja potrošača, koordinirane mjere kojima se od poduzeća Star Stable Entertainment AB traži da dostavi informacije o poslovnim praksama s kojima se djeca susreću u igri Star Stable Online. Mreža za suradnju u zaštiti potrošača, koju čine nacionalna tijela odgovorna za provedbu zakonodavstva EU-a o zaštiti potrošača, utvrdila je niz praksi kojima se krši zakonodavstvo EU-a o zaštiti potrošača i koje bi mogle biti posebno štetne za djecu, kao što su:
- izravno obraćanje djeci u oglasima, pozivajući ih da kupe ili nagovore odrasle da im kupe valutu ili predmete u igri;
- primjena tehnika pritiska kao što je „kupnja unutar vremenskog ograničenja” kako bi se neprimjereno utjecalo na djecu da kupuju virtualne valute unutar igre ili sadržaj unutar igre;
- nedostatak jasnih i transparentnih informacija prilagođenih djeci o kupnji i upotrebi virtualne valute unutar igre, što dovodi do toga da potrošači troše više nego što namjeravaju;
- propust tvrtke da spriječi da influenceri koji promoviraju svoje proizvode jasno otkrivaju komercijalni sadržaj i neprimjereno utječu na djecu svojim marketinškim tehnikama.
Star Stable Entertainment AB ima rok od mjesec dana da u pisanom obliku odgovori na pitanja istaknuta u Zajedničkom stajalištu Mreže za suradnju u zaštiti potrošača i predloži obveze za njihovo rješavanje.
Ključna načela za zaštitu potrošača tijekom igranja videoigara
Pored toga, Mreža za suradnju u zaštiti potrošača je, u svrhu promicanja transparentnosti i pravednosti u upotrebi virtualnih valuta u industriji internetskih igara te zaštite djece i njihove ranjivosti, dana 21. ožujka 2025. predstavila ključna načela u kojima se navode minimalni zahtjevi za kupnju i upotrebu virtualnih valuta, uključujući:
- jasne i transparentne cijene i predugovorne informacije;
- izbjegavanje praksi kojima se skrivaju troškovi digitalnog sadržaja i usluga unutar igre, kao i praksi kojima se potrošače prisiljava na kupnju virtualne valute;
- poštovanje prava potrošača na odustajanje od ugovora;
- poštovanje ranjivosti potrošača, posebno kad je riječ o djeci.
Objavljena ključna načela odgovor su na zabrinutost koju je izrazila Europska organizacija za zaštitu potrošača (BEUC). Također, Europska komisija bit će domaćin radionice kojoj je cilj da tvrtke koje se bave videoigrama, a posluju u EU-u, predstave konkretne korake koje će poduzeti za provedbu tih ključnih načela. Mreža za suradnju u zaštiti potrošača pratit će napredak i može poduzeti daljnje mjere ako se štetne prakse nastave.
Ključna načela i Zajedničko stajalište temelje se na postojećim općim pravilima direktiva EU-a o zaštiti potrošača koje se primjenjuju na digitalne usluge i digitalni sadržaj koji se pruža potrošačima, uključujući videoigre. Komisija će nastaviti ispitivati te teme u kontekstu predstojećih savjetovanja o Aktu o digitalnoj pravednosti.
Više o temi:
Komisija i nacionalna tijela poduzimaju mjere za zaštitu djece od štetnih praksi u videoigrama
Strategija "Bolji internet za djecu" (BIK+)
Izvor: Europska komisija