Skočite na glavni sadržaj
Centar unutarnjeg tržišta EU - Logo

Zapošljavanje u drugoj državi članici EU-a - provjerite što je sve potrebno uzeti u obzir

17.01.2018.

‌Ako su traženi uvjeti niski, a plaća i ostali uvjeti odlični, ako ponuda zvuči predobro da bi bila istinita, ako vas posrednik traži bilo kakav novac unaprijed, izgledno je da se radi o lažnoj ponudi. Nemojte postati žrtvom prijevare!

Postoje znakovi koji ukazuju na prijevaru: ponuđeni uvjeti daleko su iznad uobičajenih za isti tip posla, postoje razlike u kontakt podacima u ponudi i na web stranici poduzeća koju ponuđač predstavlja, vizualni identitet ponude razlikuje se od vizualnog identiteta navodnog poslodavca, na mrežnim stranicama navodnog poslodavca nije oglašena pozicija koja se vama nudi…

Česte su situacije kada „posrednici“ iz Hrvatske nude posredovanje pri zapošljavanju u inozemstvu (EU ili izvan EU). Takvi „posrednici“ često traže manje novčane iznose koje opravdavaju potrebom ishođenja radne dozvole, liječničkog uvjerenja, osiguranja ili slično. Najčešće se nakon uplate traženog iznosa kontakt osoba više ne javi. Slično je s oglasima za rad na naftnim platformama, gdje „posrednik“ u najboljem slučaju nakon uplate klijentu pošalje popis naftnih kompanija u određenom području. U pravilu, ponude kod kojih se od klijenta traži novac unaprijed nisu stvarne ponude za zapošljavanje. Često se unošenjem u internetske tražilice imena posrednika ili „agencije“ koju predstavlja, te riječi „prijevara“ ili slično, može naići na tekstove koji govore o negativnim iskustvima ranije prevarenih osoba.

Samo ovlaštene osobe/poslovni subjekti mogu legalno posredovati pri zapošljavanju, a popis ovlaštenih posrednika pronaći ćete na stranicama Ministarstva rada i mirovinskoga sustava. U slučaju sumnje u neovlašteno obavljanje djelatnosti posredovanja, kao i u drugim slučajevima kršenja propisa iz područja rada i zapošljavanje, nadležan je Inspektorat rada.

Također, postoje internetski alati koji vam mogu pomoći prepoznati prijevaru. U tražilicu unesite ime firme i/ili osobe koja se predstavlja kao kontakt i riječ scam (prijevara) i proučite rezultate. Možete se poslužiti i nekim od web stranicama koje se bave prijevarama, poput:


Ako i dalje niste sigurni je li ponuda inozemnog poslodavca vjerodostojna, svakako kontaktirajte najbližeg EURES savjetnika.

Dodatne savjete i korisne informacije pročitajte ovdje.

Izvor: Hrvatski zavod za zapošljavanje, 17.01.2018.